Efekty pracy

W związku z tym, że moi uczniowie chętnie czytają książki postanowiłam w tym roku szkolnym przystąpić do II edycji projektu czytelniczo – ekologicznego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Wprowadziłam ten projekt jako innowację pedagogiczną w klasie II d. Zakończyliśmy właśnie realizację I modułu projektu „Mała chmurka w krainie drzew”.

W ramach projektu wspólnie przeczytaliśmy książkę Marii Terlikowskiej "Drzewo do samego nieba". Po przeczytaniu książki uczniowie z zaangażowaniem przystępowali do realizacji kolejnych zadań. Wspólnie wykonaliśmy klasowe drzewo czytelnicze, na którym pojawiły się jesienne liście z tytułem książki i imionami dzieci. Wzbogaciliśmy wiedzę na temat drzew- uczyliśmy się rozróżniać drzewa, liście, krzewy, poznaliśmy rodzaje lasów, budowę drzew. W dniu Światowego Dnia Drzewa obejrzeliśmy ekologiczny film „Mała chmurka w krainie drzew”. Zapoznaliśmy się z procesem powstawania papieru i dowiedzieliśmy się, jak można powtórnie wykorzystać papier. Rozmawialiśmy na temat roli drzew w przyrodzie.

W Dniu Głośnego Czytania chętni uczniowie czytali głośno kolegom i koleżankom z klasy wybraną lekturę. Przystąpiliśmy do projektu „Przerwa na czytanie” organizowanego w naszej szkole. Słuchaliśmy wierszy o tematyce jesiennej, uczyliśmy się piosenki o jesieni, a także przeczytaliśmy i omówiliśmy książkę Leo Buscaglia „Jesień liścia Jasia”.

Z przyjemnością uzupełniliśmy lekturniki, ulepiliśmy klasowe Czytusie z plasteliny, oglądaliśmy filmy edukacyjne. Na koniec zebraliśmy i uporządkowaliśmy informacje dotyczące lektury i omawianych zagadnień ekologicznych. Stworzyliśmy lapbooki o tematyce jesiennej i bezbłędnie rozwiązaliśmy quiz dotyczący lektury.

To było bardzo ciekawe doświadczenie, rozwijające kreatywność dzieci, doskonalące zasady współpracy, planowania i efektywnego działania.

Bawiliśmy się wyśmienicie i z niecierpliwością czekamy na moduł II.

Joanna Zielińska

A oto efekty naszej pracy: