Podsumowanie innowacji "Lekturki spod chmurki" – świetlica, klasa 3b

Uczniowie z klasy 3b uczęszczający do świetlicy przez cały rok szkolny brali udział w innowacji "Lekturki spod chmurki". Głównym celem prowadzonych zajęć była promocja czytelnictwa wśród uczniów. Przeczytaliśmy  "Babcię na jabłoni" autorstwa Miry Lobe, „Zagubioną w śniegu” Holly Webb oraz „Wakacyjną przygodę” Iriny Guro.  Każdy uczeń otrzymał swój lekturnik, w którym uzupełnił najważniejsze informację na temat głównych bohaterów i ich przygód. W sali świetlicy przygotowaliśmy drzewo czytelnicze, chmurkę Tosię, która nad nami czuwała i pilnowała, abyśmy solidnie pracowali. Wykonaliśmy również plakat zachęcający inne dzieci do czytania papierowych książek.

Wspólnie z klasą 2d i panią Joanną Zielińską zorganizowaliśmy akcję „Podziel się książką”. Każdy mógł przynieść do szkoły swoją książką, którą już wcześniej przeczytał. Mógł też zabrać do domu książkę przyniesioną przez innego ucznia.

Wraz z nadejściem wiosny i pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych zorganizowaliśmy zajęcia pod chmurką, nie zapomnieliśmy oczywiście w tym dniu o czytaniu książek.

II edycja projektu skupia się również na promocji ekologii wśród najmłodszych. W czasie zajęć wspólnie czytaliśmy o przygodach małej chmurki Tosi i wykonywaliśmy zadania ekologiczne. Poruszaliśmy ważne tematy związane ze środowiskiem m.in. jak powstaje papier?, co nam dają drzewa?, jak wykorzystać energię słoneczną? Podejmowaliśmy rozmowy na temat efektu cieplarnianego, segregacji odpadów, przyczyn pożarów w lasach oraz odnawialnych źródeł energii.

Dzieci w trakcie zajęć miały okazję poznać przygody i historie fikcyjnych postaci literackich. Często utożsamiały się z bohaterami, dzieliły się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami. Dzięki temu doskonaliły słownictwo, poszerzały wiadomości i rozwijały swoją wyobraźnię.

Koordynator innowacji

Paulina Mioduszewska