Podsumowanie innowacji czytelniczo- ekologicznej CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki – klasa 2d

W związku z tym, że moi uczniowie chętnie czytają książki postanowiłam w tym roku szkolnym przystąpić do II edycji projektu czytelniczo – ekologicznego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Wprowadziłam ten projekt jako innowację pedagogiczną w klasie II d. Zakończyliśmy właśnie realizację projektu, składającego się z 3 modułów:  I moduł projektu „Mała chmurka w krainie drzew”, II moduł projektu „Mała chmurka w krainie śniegu”, III moduł projektu „Mała chmurka w krainie słońca”.

W ramach projektu wspólnie przeczytaliśmy 3 książki: ” Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej, „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena, „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Po przeczytaniu książek uczniowie z zaangażowaniem przystępowali do realizacji kolejnych zadań. Wspólnie wykonaliśmy klasowe drzewo czytelnicze,  które zmieniało się w ciągu roku szkolnego. Na drzewie pojawiały się jesienne liście z tytułami książek i imionami dzieci, śnieżynki, zielone liście i kwiaty. W ciągu tego roku wzbogaciliśmy wiedzę na temat drzew- uczyliśmy się rozróżniać drzewa, liście, krzewy, poznaliśmy rodzaje lasów, budowę drzew.

W czasie całego projektu poruszaliśmy ważne sprawy związane z ekologią. Zapoznaliśmy się z procesem powstawania papieru i dowiedzieliśmy się, jak można powtórnie wykorzystać papier. Rozmawialiśmy na temat roli drzew w przyrodzie, segregacji śmieci, przyczyn pożarów lasów, efektów cieplarnianych, odnawialnych źródeł energii.

Wspólnie z grupą dzieci uczęszczających do świetlicy oraz Panią Pauliną Mioduszewską zorganizowaliśmy akcję bookcrossingową „Podziel się książką”. Uczniowie przynosili do szkoły książki, którymi chcieli podzielić się z innymi dziećmi w szkole.

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy 2d wzięli udział w konkursie ekologiczno – przyrodniczym „Piękno ojczystej przyrody”. Wykonali pracę przestrzenną przedstawiającą sposoby dbania o naszą planetę. Zasadziliśmy kwiaty przed szkołą i rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób pielęgnować środowisko. Podziwialiśmy otaczającą nas przyrodę i zachęcaliśmy innych do dbania o naszą planetę.

Z przyjemnością uzupełniliśmy lekturniki, wykonaliśmy różnego rodzaju prace plastyczno- techniczne, obejrzeliśmy filmy edukacyjne. Na koniec zebraliśmy i uporządkowaliśmy informacje dotyczące lektur i omawianych zagadnień ekologicznych. Rozwiązaliśmy quizy ekologiczne.

W ostatnich tygodniach dzieci z klasy 2d realizowały projekt przyrodniczy „Zwierzęta świata”. Uczniowie w małych grupach przygotowywali informacje na temat wybranego przez grupę zwierzęcia egzotycznego, aby na koniec zaprezentować swoją pracę na forum klasy. Wyszliśmy też na łono natury, aby przysiąść na kocyku i poczytać fragmenty książki „pod chmurką”. Tego dnia dzieci przebrały się za jednego z bohaterów omawianej ostatnio książki Łukasza Wierzbickiego „ Afryka Kazika” i rozwiązywały zagadki przyrodnicze.

Wszystkie zadania dzieci wykonywały z przyjemnością i wielkim zaangażowaniem. Było to bardzo interesujące doświadczenie, rozwijające kreatywność dzieci, doskonalące zasady współpracy, planowania i efektywnego działania.

Innowacja pedagogiczna została zrealizowana, wszystkie zadania zostały ukończone. Sprawozdanie zostało wysłane autorce projektu. Otrzymaliśmy certyfikat poświadczający realizację projektu „Lekturki spod chmurki” edycja II ekologiczna, podziękowanie dla nauczyciela oraz dyplomy dla uczniów.

Joanna Zielińska