Fotorelacja z wizyty Pierwszej Damy Agaty Kornhauser -Dudy w naszej szkole

Finał akcji ,,Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę“ w Ząbkach z Panią Prezydentową

W dniu 5 grudnia w Ząbkach w Szkole Podstawowej nr 5 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki miała miejsce szczególna uroczystość połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Otóż, w związku z finałem 30. edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej ,,Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” na zaproszenie dyrektora szkoły – p. Doroty Bisialskiej i szefa szkolnego sztabu akcji nr 54 – p. Agnieszki Barbachowskiej przybyła Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda, aby uczcić wspólnie z uczniami – wolontariuszami oraz nauczycielami tę wyjątkową uroczystość. Zarazem Pani Prezydentowa jest honorowym patronem akcji od 2015 r. W tym wydarzeniu wzięła również udział p. Ewa Dados – pomysłodawczyni i organizatorka akcji, przybyła na tę okazję z Lublina, skąd akcja stale rozprzestrzenia się na kolejne województwa w Polsce. Cechą charakterystyczną akcji jest niesienie pomocy w formie rzeczowej, czyli poprzez przekazywanie np. artykułów żywnościowych, słodyczy, artykułów higienicznych, przyborów szkolnych, zabawek. Pani Agnieszka Barbachowska pełni zaszczytną funkcje szefa sztabu akcji w Ząbkach nieprzerwanie od 2006 r., w budynku szkoły przy ul. Batorego 37. Do 2017 r. było to Gimnazjum nr 2, następnie Szkoła Podstawowa nr 2 i od 2020 r. Szkoła Podstawowa nr 5. Corocznie do udziału w akcji zapraszani są wszyscy uczniowie i ich rodziny oraz pracownicy szkoły. Po krótkim powitaniu przez dyrektora szkoły panią Dorotę Bisialską i panią burmistrz Małgorzatę Zyśk oraz po występie chóru szkolnego uczestnicy wydarzenia przystąpili do typowej pracy, polegającej na selekcjonowaniu zebranych artykułów, w tym również darowanych przez Pierwszą Damę. Pani Prezydentowa ramię w ramię z młodymi wolontariuszami pakowała kolejne paczki, przeznaczone do ofiarowania dzieciom z najuboższych rodzin. Następnie paczki zostały przygotowane celem przekazania do ,,Schowka”, czyli Świetlicy Środowiskowej nr 2 w Ząbkach. Pierwsza Dama włączyła się również w przygotowanie ozdób i kartek na charytatywny kiermasz świąteczny. Podczas wspólnej pracy panowała miła atmosfera. Każde dziecko mogło włączyć się do rozmowy z Pierwszą Damą, która okazywała szczególną sympatię i życzliwość wobec młodych wolontariuszy. Nie zabrakło też wspólnych, pamiątkowych fotografii z Panią Prezydentową. Pod koniec uroczystości Małżonka Prezydenta podziękowała za możliwość wzięcia udziału w niesieniu pomocy potrzebującym dzieciom, których poprawa sytuacji życiowej od zawsze była bliska jej sercu, i złożyła serdeczne świąteczne życzenia. Niespodzianką dla wszystkich zebranych, a szczególnie dla dzieci, był olbrzymi tort, cały udekorowany żółtym uśmiechniętym słoneczkiem, które jest znakiem rozpoznawczym akcji. Tort smakował wyśmienicie, zwłaszcza że każdy otrzymał jego kawałek z rąk Pani Prezydentowej.

Nadzieją sztabu akcji jest, że w przyszłym roku także inni zachęceni ofiarnością darczyńców postanowią włączyć się do tej cennej inicjatywy, kierując się następującym uniwersalnym przesłaniem: „Podziel się tym, co masz“. Wszyscy, którzy chcieliby przyłączyć się do akcji, poprzez np. zakładanie terenowych sztabów, mogą uzyskać niezbędne informacje na stronie internetowej www.pdpz.pl.

szef szkolnego sztabu akcji nr 54

Agnieszka Barbachowska