Uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej nr 5 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

„Zło dobrem zwyciężaj,
te słowa w sercu warto mieć,
jak nasz patron ksiądz Popiełuszko,
księże Jerzy przez życie wiedź!”

W sobotę 23 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. W dzień imienin księdza Jerzego patrona naszej szkoły odbyła się uroczystość nadania szkole sztandaru. Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego. W ceremonii wzięły udział poczty sztandarowe ze wszystkich szkół ząbkowskich oraz z Publicznego Przedszkola nr 2 „Leśny Zakątek”. Potem uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice i zaproszeni gościeprzemaszerowali do budynku szkoły, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości.

Pani dyrektor Dorota Bisialska powitała zaproszonych gości - m.in. Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Krzysztofa Wiśniewskiego, panią burmistrz Małgorzatę Zyśk, księdza prałata Andrzeja Kopczyńskiego, dyrektorów ząbkowskich szkół i przedszkoli, prezesa oddziału ZNP Wołomin Katarzynę Kadzidłowską, wiceprezesa Polskiego Górnictwa Naftowego
i Gazownictwa Roberta Perkowskiego, przedstawicieli Rady Rodziców, uczniów i pracowników szkoły. Gośćmi honorowymi uroczystości byli państwo Józef i Alfreda Popiełuszko - brat księdza Jerzego z małżonką.

Po uroczystym wbiciu gwoździ do drzewca sztandaru przez głównych fundatorów oraz poświęceniu przez księdza, nastąpiło przekazanie sztandaru przez przedstawicieli Rady Rodziców pani dyrektor Dorocie Bisialskiej, a następnie uczniom, którzy po jego przejęciu złożyli uroczyste ślubowanie:

„My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Ząbkach ślubujemy, że będziemy służyć naszej ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej rzetelną nauką, pracą i wzorowym zachowaniem. Dbać  o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować. Solidnie wypełniać obowiązki ucznia.  Wzorować się na cechach charakteru i wytrwałości naszego patrona. Zło dobrem zwyciężać.”

Głównymi darczyńcami sztandaru są: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Sp. z o.o., klasa 3a rocznik 2021/2022,Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe GÓR-PIS Sp.J.,

Fundacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, ks. Andrzej Kopczyński – proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wołominie.

Podczas uroczystości po raz pierwszy został zaśpiewany hymn szkoły. Słowa i melodię hymnu napisała Anna Kornat, nauczycielka muzyki.

Zwieńczeniem całej ceremonii był wspaniały program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pań: Agnieszki Barbachowskiej, Anny Kornat oraz panów: Sławomira Pielata i Michała Uszyńskiego. Występ przybliżył najważniejsze momenty z życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni, a ich talenty zostały nagrodzone gorącymi brawami.

Wartości, którymi kierował się bł. ks. Jerzy Popiełuszko są godne naśladowania również dzisiaj. Wszyscy powinniśmy o nich pamiętać i stosować w życiu.

„Musimy nauczyć się odróżniać kłamstwo od prawdy.

Zło dobrem zwyciężać!

Zwyciężać zło dobrem, to zachować wierność prawdzie.

Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą.

Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść.

Zamilknąć, gdy inni mówią.

Modlić się, gdy inni przeklinają.

Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić.

Przebaczyć, gdy inni nie potrafią.

Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą.

Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.

Wierność Ojczyźnie to nie wybór, lecz konieczność”.

Z okazji uroczystości nadania szkole sztandaru, uczniowie klas siódmych pod kierunkiem Iwony Król, nauczyciela języka polskiego przygotowali tomik poezji. Projekt graficzny opracowała pani Paulina Mioduszewska.

Na koniec goście obejrzeli wystawę o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce, przygotowaną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz nauczycieli SP5. Wielu zaproszonych gości dokonało wpisu do księgi pamiątkowej.

Dzień 23 kwietnia 2022 r. zapisze się jako jeden z najważniejszych dni w historii „Piątki”.

Honorata Antosiewicz