Międzynarodowy Dzień Tolerancji

„Nie musimy akceptować cudzych przekonań... ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania.”

Jodi Picoult

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

W naszej szkole również dzień ten stał się okazją do refleksji w odniesieniu do naszych kolegów i koleżanek, a także ludzi - których poglądy różnią się od naszych, wobec przedstawicieli innych kultur, religii, koloru skóry, statusu materialnego.

W ramach haseł akceptacji, równości, zrozumienia upłynął tydzień poprzedzający 16 listopada. Podczas godzin wychowawczych, nauczyciele rozmawiali z dziećmi czym jest tolerancja, otwartość wobec odmienności, kształtowali postawy szacunku dla innych kultur i tradycji oraz umiejętności zapobiegania dyskryminacji.

Uczniowie mogli włączyć się w szkolne obchody tego święta przedstawiając tolerancję za pomocą prac plastycznych, z których utworzono wystawę i które ozdobiły szkolny korytarz. Klasy 7 i 8 wypisały jakie wartości kojarzą im się z tolerancją, w wyniku czego powstało piękne „Drzewo Tolerancji”.

Mamy nadzieję, że działania które towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę o tolerancji i stały się okazją do zastanowienia się nad swoją postawą wobec innych oraz szansą na przezwyciężenie stereotypów i uprzedzeń.