Projekt „Kultura na Mazowszu”

27 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Kultura na Mazowszu”, w ramach którego odwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Dzieci z klasy 1b spacerowały z przewodnikiem oglądając zabudowania i podwórka odtworzonej wsi z przełomu XIX i XX wieku. O ile drewniane kościółki czy zabudowania dworskie spotykamy na szlakach naszych choćby wakacyjnych wędrówek, to drewniane chałupy z pełnym umeblowaniem i wyposażeniem sprzed ponad 100 lat nie zdarzają się tak często. Wyglądają tak, jakby w nich zatrzymało się życie rodzinne. Uczniowie z ciekawością oglądali wnętrza wiejskich chat przyglądając się narzędziom codziennego użytku.

Wrażenie robi dawna szkoła z jej drewnianymi ławkami, na których stoją kałamarze z atramentem i służące do pisania obsadki ze stalówkami. Jak mówiła pani przewodnik, biedniejsi uczniowie posługiwali się przy pisaniu nawet zaostrzonymi gęsimi piórami. Obok klasy znajduje się mały pokoik, w którym mieszkał nauczyciel. W owych czasach, niezwykle atrakcyjne uwarunkowanie pedagogicznej pracy ;)

W sierpeckim skansenie wyróżnia się bryła wiatraka. Jest odnowiony i co ciekawe działa, a nawet jest możliwość obrócenia go wokół własnej osi, aby śmigła działały z wiatrem.

Cała wyprawa udała się, a przyczyniły się do tego również naleśniki zjedzone pod wiatą na przyrodzie, przygotowane przez panie z naszej szkolnej stołówki.

Monika Golec