Logo szkoły
05-091 Ząbki
ul. Batorego 37  
tel. 22 799 74 92
       534 500 133

Narodowe Czytanie 2022

W poniedziałek 5 września 2022 roku cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Ząbkach zgromadziła się na uroczystości poświęconej XI edycji Narodowego Czytania.

Warto przypomnieć, że inicjatywie kolejny raz patronowała Para Prezydencka Rzeczypospolitej Polskiej. W tej edycji prezentowana była twórczość Adama Mickiewicza, a dokładnie „Ballady i romanse”.

Na terenie naszej placówki oświatowej w przedsięwzięcie zaangażowały się: nauczycielka języka polskiego – pani Iwona Król oraz nauczycielki szkolnej biblioteki – panie Marzenna Wojciechowska i Elżbieta Połomska.

Na tle pięknej dekoracji, na kolorowych sofach zasiedli przedstawiciele młodzieży: z klasy 6b – uczeń Jeremi Piotrowski, z klasy 8c – uczennica Anna Zawadzka, uczniowie Adam Sklinsmont, Franciszek Wrzosek, z klasy 8d – uczennice Amelia Małagocka, Marietta Zajkowska, uczniowie – Patryk Szczerba, Michał Wierzbicki, z klasy 8e – Maria Szatkowska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ząbkach – pani Dorota Bisialska, polonistka – pani Iwona Król i nauczycielka biblioteki – pani Elżbieta Połomska.

Zgromadzeni w skupieniu wysłuchali wspaniałej interpretacji wybranych ballad napisanych przez wieszcza. Wszyscy zachwycali się również pięknymi strojami z epoki romantyzmu przygotowanymi według własnego projektu, w które ubrane były dziewczęta, biorące udział w przedsięwzięciu.

Pani Iwona Król w krótkim wstępie przybliżyła sylwetkę Adama Mickiewicza, który żył w latach 1798 - 1855. Mówiła, że po śmierci wieszcza współcześni mu wydali opinię, która brzmiała: "On jest dla ludzi epoki romantyzmu i miodem, i mlekiem, i żółcią, i krwią duchową, całe pokolenie czerpało z jego talentu i twórczości". Można wnioskować, że wypowiedź ta podkreślała, iż Mickiewicz to inicjator romantyzmu w Polsce.

Całe życie poety, jego twórczość poetycka, myśli i czyny przepełnione były poczuciem obowiązku służby wobec zniewolonej ojczyzny. Zresztą sam poeta powiedział: "Kiedy miecze schowane, dalej trzeba piórem prowadzić walkę".

Adam Mickiewicz kreował więc model patriotyzmu dla narodu żyjącego w niewoli, dawał Polakom otuchę i nadzieję na odzyskanie upragnionej niepodległości.

Pierwszy zbiór poezji poety został wydany w Wilnie w 1822 roku. Były to "Ballady i romanse". Ów tom stanowił wyraz fascynacji artysty folklorem, ludową moralnością i romantycznym sposobem widzenia świata. Do dnia dzisiejszego urzeka pomysłowością, bogactwem słownictwa oraz sposobem obrazowania.

Następnie po krótkim omówieniu treści utworu następowała jego prezentacja w następującej kolejności:

1. Ballada "Pani Twardowska" w żartobliwy sposób przedstawia postać Pani Twardowskiej oraz Pana Twardowskiego, który miał konszachty z samym diabłem. Utwór odczytali: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ząbkach – pani Dorota Bisialska oraz dwaj uczniowie klasy 8c - Adam Sklinsmont i Franciszek Wrzosek.

2.Balladę "Powrót taty" zaprezentował uczeń klasy 6b - Jeremi Piotrowski. Utwór mówi o strasznych zbójcach, którzy zasadzili się na bogatego kupca, chcieli go okraść i zabić oraz o sile modlitwy dzieci o zdrowie i szczęśliwy powrót taty do domu.

3. Ballada "Świtezianka" opowiada o tym, że nie można łamać danego słowa, nie można być wiarołomnym. Tym samym podkreśla rangę miłosnych przyrzeczeń. Utwór zaprezentowała uczennica klasy 8e - Maria Szatkowska.

4. Treść ballady "To lubię" dotyczy nadprzyrodzonych zjawisk, które zachodzą w pewnej cerkwi. Utwór zaprezentowali uczniowie 8d - Patryk Szczerba oraz Michał Wierzbicki.

5. Ballada "Rękawiczka" przedstawia prawdziwe męstwo rycerza, rangę honoru rycerskiego i kwestię tego, czym są prawdziwe dowody miłości. Balladę odczytała uczennica 8c - Anna Zawadzka.

6. Ballada "Rybka" opowiada o tym, czym jest miłosne kłamstwo i brak odpowiedzialności za czyny. Balladę zaprezentowały uczennice 8d – Marietta Zajkowska i Amelia Małagocka.

7. Treść ballady "Lilije" dotyczy kwestii moralnych. Nie ma więc zbrodni bez kary. Treść utworu zaprezentowały panie: Iwona Król oraz Elżbieta Połomska.

Całe przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wspaniałej, chociaż należy dodać niełatwej w odbiorze, ale jakże pouczającej twórczości Adama Mickiewicza.

Entuzjastyczny odbiór słuchaczy, gromkie brawa i miłe słowa uznania świadczyły o tym, że społeczności szkolnej podobała się prezentacja ballad w XI edycji Narodowego Czytania.