Dzień z Nowymi Technologiami w Szkole Podstawowej nr 5 w Ząbkach

Szkoła Podstawowa nr 5 w Ząbkach to miejsce, w którym staramy się iść z duchem czasu i wspólnymi siłami tworzymy dla naszych uczniów szkołę nowoczesną, w której wykorzystujemy w czasie lekcji najnowsze technologie. Jest to możliwe dzięki wielu programom, takim jak: Laboratoria Przyszłości, Lekcja Enter, Mistrzowie Kompetencji, mTalent , Matlandia GWO, Powtórkomat GWO oraz Plan Daltoński.
               Dnia 19 kwietnia 2023 roku mieliśmy okazję zaprezentować zaproszonym gościom - dyrektorom i nauczycielom zaprzyjaźnionych szkół - jak wykorzystujemy nowoczesne technologie w trakcie lekcji na różnych przedmiotach oraz w czasie zajęć specjalistycznych.
Łącznie odbyły się 23 lekcje, w czasie których uczniowie, pod opieką swoich nauczycieli, prezentowali pracę na zakupionych przez szkołę nowoczesnych sprzętach. Goście mieli okazję obserwować lekcję informatyki, podczas której zadaniem uczniów było stworzenie projektów samochodów w wersji 3D. Do projektowania nasi podopieczni wykorzystali program TinkerCAD firmy Autodesk.
Następnie na zakupionych w ramach Laboratoriów Przyszłości, drukarkach 3D, drukowali wcześniej przygotowane modele znaków drogowych. Na kolejnej lekcji uczniowie przygotowywali, nabyte w ramach „Laboratoriów Przyszłości”, roboty CodeyRocky do wykonania zadania - misji dotarcia z wyznaczonego wcześniej miejsca startowego do mety. W czasie zajęć wykorzystywali również zakupione z grantu Centrum Mistrzostwa Informatycznego maty z wydrukowanymi mapami tras. W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła zaopatrzyła się również w nowoczesny sprzęt audio, który znajduje swoje zastosowanie w trakcie lekcji wychowania fizycznego.
Na lekcji języka angielskiego uczniowie korzystali z platformy interaktywnej Wordwall, a w trakcie zajęć dodatkowych mieli możliwość zapoznania się z obsługą maszyny do szycia. Z wielkim zaangażowaniem szyli woreczki sensoryczne, przeznaczone dla kolegów uczęszczających na zajęcia specjalistyczne. W klasie 1a i 2a zostały przeprowadzone zajęcia, w których pojawiły się elementy Planu Daltońskiego, nasi najmłodsi korzystali z zegara daltońskiego oraz sygnalizatorów. Klasa 2c zapoznała się z budową mikroskopu zakupionego z programu „Laboratoria Przyszłości” a następnie wykorzystała go do obserwacji materiału przyrodniczego. Natomiast na lekcji matematyki uczniowie pracowali na tabletach. Korzystali z aplikacji Kahoot i rozwiązywali quizy. Podczas zajęć terapii pedagogicznej użyto dużej, podświetlanej tablicy w rozmiarze A1, która świeci w siedmiu różnych kolorach, dzięki czemu umożliwia tworzenie notatek i rysunków.
Tablica cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zaciekawiła również naszych gości. Na zajęciach logopedycznych dzieci korzystały z serii programów multimedialnych „mTalent". To nowoczesne oprogramowanie dla dzieci z wadami wymowy, zaburzeniami przetwarzania słuchowego i innymi trudnościami sprawności językowej.
             Dzień nowoczesnych technologii w naszej szkole pokazał, jak twórczo i kreatywnie można pracować z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Trzeba pamiętać jednak, że nowoczesność to również innowacyjne metody nauczania, które wykorzystywali nauczyciele na lekcjach matematyki, biologii, języka niemieckiego czy też chemii. Lekcja odwrócona, stacje, korzystanie z Internetu, powtórkomatów i Kahoota to już codzienność w szkole XXI wieku. Dzień nowoczesnych technologii to dzień powszedni w naszej szkole. Wszystkie lekcje bardzo się podobały naszym gościom. Dziękujemy za miłe słowa, które skierowali do nas w czasie oglądania zajęć. A wszystkim nauczycielem, którzy z tak wielkim zaangażowaniem wdrażają nowoczesność w naszej szkole, bardzo dziękujemy.

Ewa Zduń

Fotorelacja - Dzień Nowych Technologii w SP5