Mistrzowie Kompetencji II - pokazy naukowe

17 grudnia 2021 roku młodzież z ośmiu klas Szkoły Podstawowej nr 5 w Ząbkach wzięła udział w pokazach naukowych, które zostały przeprowadzone w ramach projektu "Mistrzowie Kompetencji II", realizowanego w naszej placówce oświatowej.

Jednocześnie odbywały się dwa rodzaje pokazów: chemiczny oraz z suchym lodem. W ramach pierwszej prezentacji uczniowie mogli obserwować spektakularne efekty łączenia i spalania różnych substancji. Wiele emocji wywołało podpalenie gazu z zapalniczki oraz stworzenie z małego kubka mieszaniny, całego worka piany, którą nazwano „pastą do zębów dla słonia”. W czasie drugiego pokazu uczestnicy dowiedzieli się między innymi: Czym jest suchy lód?, jakie jest znaczenie słowa - sublimacja. Znaleźli też odpowiedź na pytanie: Czy można zamknąć suchy lód w bańce mydlanej? Warto podkreślić, że we wszystkich doświadczeniach uczniowie brali aktywny udział. Na zakończenie pokazu wszyscy zgodnie podkreślali, że była to dla nich wspaniała lekcja chemii.

Bożena Sęktas